Nakupujete za stejné ceny a se stejnými bonusy jako u CK.
K vybraným zájezdům s odlety z Vídně a Mnichova parkování ZDARMA.
Propočítáme a vybereme nejlevnější variantu Vaší dovolené.
Od 01.05.2004 platí možnost volného pohybu občanů ČR bez omezení, pro delší pobyt je doporučená registrace na tamní radnici.
Cestovní doklad pro občana ČR: Do Nizozemí - Holandska - je možno vycestovat na občanský průkaz vydaný po druhé polovině roku 2000.
Více informací o vstupních formalitách do Nizozemí
Pro vstup do Nizozemí očkování není povinné.
Další informace o zdravotní péči v Nizozemí naleznete na webových stránkách www.mzv.cz.
Hlavní město Nizozemí je městem, kde se prolíná staré s novým. V ulicích ze 17. století se žije moderním rytmem. I když zdaleka nepatří k největším evropským městům, v mnohém je nepřekonatelný – v počtu květů na ulicích a v parcích, počtem bicyklů, kanálů a mostů či Rembrandtových obrazů. Amsterdamem můžete projít od severu k jihu a od východu k západu během jednoho jediného dne. Určitě se nezapomeňte podívat do muzea Vincenta Van Gogha se stálou sbírkou asi dvou set obrazů a šesti set kreseb od samotného Mistra i jeho současníků, k Madamme Tussaud, i k domu, kde se za války skrývala židovská rodina Anny Frankové. Večer se nechte okouzlit kulinářskými zážitky v některé z mnoha místních restaurací, kaváren nebo barů.
Nejznámější jižní provincií je Zeeland, jež se výrazně odlišuje od ostatních částí země. Kdysi doslova „země v moři“ se sestává z množství malých ostrůvků, přičemž velká část území leží pod hladinou moře. Hrázemi došlo ke zkrácení členitého pobřeží o stovky kilometrů, vznikly zde však výborné podmínky pro rekreaci a vodní sporty – 70 km pláží a 22 km dlouhé jezero Verse meer. Správním střediskem Zeelandu je Middelburg, který byl ve středověku významným střediskem obchodu s anglickým suknem.
Sever Nizozemí je rovinatá, málo osídlená část země, jež proslula chovem dobytka, a kde téměř nenajdete velká města, ale zato bezpočet krásných historických vesnic a městeček. Ačkoli je v Nizozemí úředním jazykem nizozemština, v této oblasti je stále rozšířená původní fríština patřící mezi západogermánské jazyky a mající blíže k angličtině a keltštině. Projedete-li oblastí vřesovišť, dostanete se do krajiny Fríských jezer, zvlněných hrází a vesnic, kde mají kostelní věže sedlové střechy. Díky mnoha jezerům a romantickým kanálům jsou zde ideální trasy pro obytné motorové lodě i místa na provozování nejrůznějších vodních sportů. Najdete tu nespočet půjčoven lodí, ideální plochy pro jachting, windsurfing, kanoisty a kajakáře a rybaření.
Amsterdam si rozhodně s žádným městem nespletete, i když se nemůže pochlubit žádným symbolem, jako například Paříž, Londýn nebo Řím. Město, hustě protkané asi 160 kanály, přes které se klene 1200 mostů, žije ze své liberální atmosféry. Typické jsou pro Amsterdam štítové domy stojící na smrkových kmenech, jelikož je město vystavěno na bažinatém podloží, dalším typickým znakem jsou také grachty (vodní kanály) a zvedací mosty.
Muzeum historie a umění se od roku 1975 nachází v komplexu městského sirotčince ze 17. století. S pomocí výtvarných prací, cenných dokumentů, užitkových předmětů i audiovizuálních a interaktivních médií se vypráví příběh Amsterdamu, založeném kolem roku 1270.
Kdo četl proslulý Deník Anny Frankové, jistě ocení možnost vidět na vlastní oči tajný a stísněný úkryt její židovské rodiny během 2. světové války, kde své osobní zápisky napsala. V současném muzeu, které mapuje historii tehdejších osmi obyvatel i těch, kteří jim pomáhali, je navíc vystavena expozice o pronásledování Židů.
Stejně jako jinde ve světě nabízí i amsterdamské muzeum voskových figurín Madamme Tussaud přehlídku osobností historických i současných, skutečných i fiktivních. Z holandského zlatého věku 17. století a Rembrandta putuje návštěvník přes Lance Armstronga až mezi Piráty z Karibiku.
Nejlépe si toto přístavní město prohlédnete ze 183 m vysoké věže Euromast, na kterou vystoupáte točící se kabinou se simulací startu vesmírné rakety. Přístavní atmosféru pocítíte na vlastní kůži z výletní lodi, na které se můžete nechat unést kouzlem tohoto města. V centru města můžete navštívit Námořní museum. Milovníkům umění představí museum Boijmans Van Beuningen celosvětově ceněnou sbírku evropského malířství od 14. století po současnost. Příjemnou změnou a zábavou může být například aktivní odpočinek v Tropicaně – subtropickém vodním světě s umělým vlnobitím.
Keukenohof je největším květinovým parkem v Nizozemí i Evropě, jehož základy byly položeny již v roce 1830, pro veřejnost byl otevřen v roce 1950. Na 32 hektarech u vesničky Lisse pouhých 24 zahradníků nechá každoročně na jaře vykvést 6 až 7 milionů cibulovitých květin, sázených do země ve třech vrstvách podle období květu (krokusy, narcisy, tulipány, hyacinty). Ve čtyřech pavilonech areálu Keukenhofu se konají květinové výstavy a soutěže o nejkrásnější výpěstky.
Na známém, alkmaarském trhu, každý pátek od dubna do září muži na speciálních vahadlech přenášejí obrovská kola sýrů. Ty se zde nejprve ochutnávají, poté je sedláci a obchodníci v krojích kupují, váží a odnášejí. Na čas se přenesete o několik století zpět – veřejné sýrové trhy se tu poprvé konaly už v roce 1622. Edamský trh se koná jen v létě, každou středu dopoledne.
Porovnejte si nabídku zájezdů do NIZOZEMÍ
Hlavní město: Amsterdam
Úřední jazyk: nizozemština, fríština
Používané jazyky: angličtina
Časový posun: GMT + 1
Měna: EURO
Historie Nizozemí je historií Severního moře. Více než polovina dnešního území Nizozemí leží pod hladinou moře, mnoho čtverečních kilometrů půdy bylo kultivováno ze Severního moře pomocí vysušování. Moře je požehnáním i prokletím této země. V 17. a 18. století přineslo velké bohatství a prosperitu země. Rotterdam se stal jedním z největších průmyslových přístavů na světě. Bylo by nemožné si představit současné Nizozemí, bez jeho plavebních kanálů, města Gouda se známým sýrem a bez tulipánů.
Co dělat v úplně ploché zemi, kde vítr fouká tak silně, že na pláži nejde pobývat jinak, než pod ochranou větrolamů? Odpovědí může být fakt, že v Nizozemí najdete více kol než obyvatel. Nájemní stanice pro kola se nachází v každém městě, po celé zemi najdete tisíce kilometrů cyklistických tras. Na výběr máte idylické projížďky po venkově nebo podél pobřeží. Silný vítr je výhodou při surfování na Severním moři. Bohužel opravdu dobré vlny přijdou během méně teplých měsíců roku, což znamená, že neoprénový oblek, boty, rukavice a čepice jsou pro surfaře standardním vybavením.
V Nizozemí je zvykem vychutnávat si hlavní jídlo až ve večerních hodinách. Častou surovinou jsou zde brambory, zelenina a maso. Národním jídlem je Nieuwe Maatjes - kyselí sledi se spoustou cibule. Indonéské koloniální dědictví obohatilo místní kuchyni o vynikající indonéské Reistafeln, které můžete ochutnat v Rotterdamu nebo Haagu. Neobvyklým zážitkem je také Kari ze Surinamu a Kozí guláš z karibských Antil. Nizozemci jsou nepřekonatelní ve výrobě sladkostí. Pannekoeken, palačinky, které jsou k dispozici v různých formách, se těší velké oblibě. Miniaturní verze jsou známé jako Poffertjes. Z nápojů určitě nezapomeňte ochutnat Genever, místní gin. Asi nikdo neodmítne osvěžující pivo, například světově známou značku Heineken.
Plánujete dovolenou v Nizozemí na "vlastní pěst"? Na dovolena.cz najdete širokou nabídku ubytování v Nizozemí. Porovnejte si nabídku zájezdů do Nizozemí od českých i německých cestovních kanceláří online.