Nakupujete za stejné ceny a se stejnými bonusy jako u CK.
Zajistíme vám cestovní pojištění, které se vztahuje také na COVID-19.
Hledáme nejlevnější variantu vaší dovolené.
Občané ČR pro vstup do Libanonské republiky potřebují vízum. Turistickické vízum lze vyřídit pro pobyt do 30 dnů.
Cestovní doklad pro občana ČR: cestovní pas, jehož platnost přesahuje minimálně 3 měsíce od plánovaného pobytu
Více informací o vstupních formalitách do Libanonu
Pro vstup do Libanonu očkování není povinné. Mezi doporučená očkování patří:
Další informace o zdravotní péči v Libanonu naleznete na webových stránkách www.mzv.cz.
Bejrút je hlavním městem a nejdůležitějším přístavem Libanonu. Leží na obou březích málo vodnaté říčky Bejrút, na úpatí pohoří Libanon. Strategická poloha mu umožňuje kontrolu nad důležitými dopravními komunikacemi, které vedou jak kolem pobřeží, tak na východ přes průsmyk Bajdar do Sýrie. Původní staré město bylo zničeno za občanské války, takže dnes jeho místo zaujímá obvod Hamra, který je plný bank, zastupitelství zahraničních firem a rejdařství. Nedaleko Hamry najdete známou Americkou univerzitu a přímořskou oblast Raouché. Dominantou této přímořské oblasti jsou Holubí skály, nádherný výhled na moře je potom z teras desítek zdejších restaurací a kavárniček. Pokud chcete zažít bejrútský pestrý noční život, lze doporučit řadu podniků na třídě generála de Gaullea a Pařížské třídě. Příjemnou relaxaci poskytnou i pohodové jasmínové zahrady.
Město Damašek, založené ve 3. tisíciletí př. n. l., je se svými zhruba 120 památkami z různých historických období, jedním z nejzajímavějších a nejstarších měst na Středním Východě. Ve středověku byl proslulý svou výrobou mečů a krajek. Na seznam UNESCO bylo město zapsáno roku 1979. Dnešní Damašek je metropole plná života, vůní i pachů. Damašek je považován za nejstarší hlavní město světa. Damašek je možno rozdělit na dvě základní části: Staré město a okolní zástavbu. Plocha starého města je dána historickými hradbami, zatímco moderní Damašek se rozprostírá okolo, přičemž část města leží na úpatí a na svazích hory Al Qásijún, která se tyčí nad Damaškem.
Toto starodávné fénicko-biblické město bylo již v letech dávno minulých metropolí Fénické říše. V roce 1984 byl Tyre prohlášen za památku světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě byl nedávno odkryt největší hipodrom z dob Alexandra Velikého, který byl pohřben pod šestimetrovou hromadou větrem navátého písku. Hipodrom byl navržen ve tvaru písmene „U“ a mohl pojmout více než 20 tisíc diváků. Kameny značící otáčecí metu na každém konci rozdělovaly závodní dráhu do dvou směrů. Závod se skládal ze sedmero oběhnutí okruhu. Oběhnutí mety na každém vrcholu ve velké rychlosti bylo nejnebezpečnější částí celého závodu a mnohokrát byli jezdci shozeni.
Ruiny raně středověkého města ve vnitrozemí Libanonu jsou od roku 1984 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Pravidelný půdorys širokých ulic, který dělil město na čtyři čtvrtiny, je dokladem vlivu starořímského urbanismu. Město je obehnáno kolem dokola silnými hradbami. Zdi, jež se táhnou od severu k jihu jsou dlouhé 370 metrů a ty od východu k západu 310 metrů, silné 2 metry a jsou postaveny ze směsi bahna a suti. Po stěnách opevnění je rozmístěno okolo 60 nápisů a sgrafit.
Qadisha je jedním z nejhlubších a nejkrásnějších údolí v Libanonu, je vskutku světovým unikátem. Roku 1998 se zapsalo na seznam památek UNESCO. Na dolním konci této strmé rokle protéká řeka Qadisha, jež pramení ve stejnojmenné jeskyni nacházející se na úpatí Cedrového háje. Nad tímto proslulým lesíkem se tyčí nejvyšší vrcholek Libanonu, Qornet es Sawda. Svaté údolí je vyplněno mnoha jeskyněmi a skalními příbytky, které byli obydleni již od 3. století př.n.l. za dob Římské éry, kaplemi, poustevnami a kláštery vytesanými do skal. Již za raného středověku zde našli útočiště generace mnichů, poustevníků a asketů, jež se modlili v mnoha různých jazycích: řečtině, arabštině, syrštině i etiopštině.
Baalbek, jedno z nejstarších měst na světě, které bylo vybudováno jako významné pohanské centrum. Později ho Féničané přeměnili v chrám jako poctu bohu války Baalovi. Po dobytí města Alexandrem Velikým se Řekové v zemi usadili a město bylo přejmenováno na Heliopolis, Město Slunce. Za císaře Augusta bylo povýšeno na římskou kolonii, obdrželo římskou posádku a mělo tak značnou pověst, že je vždy přesně rozeznávána Heliopolis syrská od egyptské. Od roku 1984 patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Byblos = Gebal = Jubail, jedno ze šesti starověkých fénických měst, pokládané za nejstarší město na světě. Město, jež dalo jméno Bibli. Od roku 1984 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Porovnejte si nabídku zájezdů do LIBANONU
Hlavní město: Bejrút
Úřední jazyk: arabština
Používané jazyky: angličtina, francouzština, arménština
Časový posun: GMT + 2
Orientační délka letu z ČR: 4 hodiny
Měna: Libanonská libra
Libanon se nachází na Blízkém východě na východním pobřeží Středozemního moře. Země má subtropické podnebí s počasím typickým pro Středomoří, včetně vlhké zimy a horkého suchého léta. Arabština je úředním jazykem přibližně 3,8 milionu obyvatel, zatímco francouzština a angličtina slouží pro obchodní a vzdělávací účely. Obyvatelé jsou převážně libanonského původu, i když zde najdete i významné menšiny Palestinců, Arménů a Kurdů. Libanonu dnes dominuje islám, přičemž 60 procent obyvatel jsou praktikující muslimové. "Libanon je země plná historie, archeologie, přírodních krás a přátelských lidí, jejichž pohostinnost překonává délku a šíři země", to jsou slova libanonského ministerstva cestovního ruchu a kultury. Za vidění stojí v Libanonu četná archeologická naleziště, z nichž pěti bylo uděleno zvláštní postavení světového dědictví UNESCO. Baalbek byl jedním z nejpozoruhodnějších chrámů z římského světa. 3000 let starý Tyros byl považován za jednu z nejkrásnějších fénických osad. Byblos byl obchodní centrem Féničanů. Historie zde dýchá doslova z každé stavby.
Libanonská kuchyně patří mezi nejchutnější na světě. Ačkoliv Mezze, Kibbeh nebo Tabbouleh si můžete dát i v ostatních arabských zemích, místní vám zachutná nejvíce. Libanon se rozkládá při pobřeží Středozemního moře, proto jsou součástí zdejšího jídelníčku také dary moře a mořské ryby. Na stole nesmí chybět ovoce a zelenina, kterým se zde díky příjemnému klimatu velmi daří. Pokrmy se připravují z telecího, kozího, drůbežího masa a ryb. Vepřové byste na jídelníčku v zemích Středního Východu hledali marně. Maso se peče, dusí a griluje. Používá se zelené koření: máta, koriandr, petrželová nať, rajčata, okurky, papriky, cibule, česnek, okra, mrkev, fazolky, cukety a lilky. Z Libanonu pochází oblíbený arabský salát Tabbouleh, připravovaný ze sekané petržele, máty, rajčat a pukané tvrdé pšenice, ochucený citronovou šťávou a olivovým olejem. Medem oplývající jsou zdejší moučníky. Bez výjimky jsou velmi chutné a sladké, některé se přímo topí ve sladkém cukrovém sirupu s oříšky.